Багаторейсові маршрути — це спосіб організації перевезень, за якого один транспортний засіб виконує кілька рейсів протягом одного робочого дня. Такий підхід використовується в ситуаціях, коли обсяг вантажу перевищує вантажомісткість автомобіля. Після завершення кожного рейсу транспорт повертається на склад або до проміжного пункту, де відбувається довантаження, після чого маршрут продовжується.
1.1. Щоб цей інструмент з’явився в розділі "Довідники", перейдіть до модуля "Конфігурація", відкрийте вкладку "Функції системи" та активуйте перемикач "Багаторейсові маршрути".
1.2. Для налаштування одиниць обліку перейдіть у Модуль "Конфігурація" > вкладка "Облік" та активуйте потрібні перемикачі.
1.3. Щоб визначити вантажопідйомність та місткість машин, перейдіть до довідника "Машини", виберіть потрібне авто та двічі клацніть по ньому. У вікні "Редагування запису"> вкладка "Загальні", заповніть поле "Вантажопідйомність", а за потреби — поля "Вміст" (за кількістю та/або об’ємом).
Зверніть увагу! Усі поля доступні для заповнення тільки в разі активованих відповідних одиниць обліку в налаштуваннях системи.
1.4. Налаштування розрахунку
Щоб ввімкнути режим використання багаторейсових маршрутів у вікні "Формування маршрутів" > вкладка "Машини">поле "Багаторейсові маршрути" встановіть значення "Так".
1.5. На сервері реалізовано два варіанти використання функціоналу Багаторейсові маршрути:
автоматичний, коли кількість рейсів визначає система;
ручний, коли кількість рейсів задається користувачем.
У разі використання автоматичного режиму в полі "Допустима кількість рейсів" залиште "Auto" або встановіть будь-яке інше значення (рекомендовано максимально можливе).
Під час розрахунку система проаналізує всі можливі варіанти для вибраних машин і визначить оптимальну кількість рейсів, яка може відрізнятися від заданого значення.
Важливо! Чим більше значення встановлено в полі "Допустима кількість рейсів", тим довше триватиме розрахунок. Для великих задач це може бути критично.
Зверніть увагу! Кількість рейсів визначається як відношення загального обсягу або ваги вантажу до відповідної місткості автівок (за обсягом, вантажопідйомністю або кількістю місць), плюс додатковий рейс за наявності залишку, що перевищує місткість однієї автівки.
У ручному режимі максимальна кількість рейсів задається користувачем для кожної машини. Це потрібно, якщо необхідно обмежити максимальну кількість виїздів автомобіля.
Відкрийте довідник "Машини", двічі клацніть на авто, перейдіть у вкладку "Параметри" та вкажіть точне значення в полі "Допустима кількість рейсів".
Якщо встановлено значення Auto, система призначає мінімум 2 рейси для кожної автівки в режимі Багаторейсу. У разі встановлення 1, виконується тількі один рейс.
Зверніть увагу! Коли в розрахунку беруть участь кілька авто, система враховує встановлені значення, але визначає оптимальну кількість рейсів для кожного.
Важливо! Якщо для машини у полі "Допустима кількість рейсів" задано значення, менше за необхідну кількість рейсів, під час розрахунку система видасть попередження.
Щоб уникнути цього, встановіть у вказане поле максимальне допустиме значення. Але слід враховувати, що чим більше рейсів задано, тим довше триватиме розрахунок. Для великих завдань це може бути суттєво.
Заявки на доставку створюються в документі "Заявки" на конкретну дату. Детальний опис процесу створення заявок наведено тут.
Зверніть увагу! При створенні заявок для використання функціоналу «Багаторейсові маршрути» необхідно вказати кількість вантажу – за обсягом, вагою або кількістю одиниць – для всіх точок заявки.
Це можна зробити одним із таких способів:
вручну – за допомогою кнопки "Внесення даних у заявку потоварно";
через імпорт даних за допомогою API.
Шаблони визначають початкову та кінцеву точки маршрутів, а також обов’язкові проміжні точки (наприклад, склади), через які має проїхати транспортний засіб під час виконання маршруту.
За замовчуванням у разі використанні багаторейсових маршрутів застосовується основний шаблон — транспорт стартує та завершує кожен рейс у базовій точці.
Для налаштування основного шаблону :
виберіть потрібну машину, та двічі клацніть на неї;
у підпорядкованому вікні відкрийте вкладку "Шаблони" та натисніть "+" для додавання точок початку та закінчення маршруту.
Щоб машина між рейсами поверталася на склад або інший пункт, налаштовується проміжний шаблон:
Перемикніть режим на проміжний;
Натисніть "+" та додайте точку, куди машина повертатиметься (наприклад, склад) — вона буде початковою точкою маршруту.;
додайте цю ж точку ще раз і вкажіть її як кінцеву.
Якщо функцію "Багаторейсові маршрути" вимкнено, можна розрахувати кілька рейсів для машини протягом дня, але проміжний шаблон маршруту враховуватися не буде.
Приклад розрахунку багаторейсових маршрутів в статті блогу Програма для компаній із вивезення сміття та ТПВ
Читати далі: Пріоритет доставки